data opublikowania: 16.01.2017

Masaż

Masaż jest znaną od bardzo dawna  formą  terapii. Polega na oddziaływaniu na skórę, tkankę podskórna, mięśnie, ścięgna i więzadła poprzez dłonie masażysty. Popularny  jest też masaż wodny   – tzw. hydromasaż oraz  wykonywany za pomocą różnych przyborów  tzw. masażerów.  Najbardziej rozpowszechnioną w Europie formą masażu jest masaż ręczny zwany szwedzkim. Wykorzystuje on takie sekwencje ruchów  jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracje  i inne techniki . Powoduje  przyjemne uczucie odprężenia. Może być wykonywany na cale ciało lub obejmować w zależności od potrzeb  tylko niektóre jego rejony.

Masaż stosuje się w celu poprawy  napięcia mięśniowego, złagodzenia bólu, poprawy elastyczności tkanek, zmniejszenia cellulitu, zwiększenia skuteczności kuracji odchudzajacej. Zabieg masażu  stymuluje krążenie krwi, wspomaga układ chłonny, przyczynia się do sprawnego usuwania z organizmu zbędnych produktów przemiany materii.  Do tkanek dociera większa ilość tlenu i składników odżywczych.  Delikatny masaż pozwala łagodzić stres, stanowi doskonały relaks. Stymuluje funkcję układu immunologicznego co poprawia odporność organizmu.

Masaż jest jedną z metod stosowanych w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa. Zabiegom może poddać się każda osoba uważająca się za ogólnie  zdrową. W przypadku zaś wątpliwości można zasięgnąć porady swojego lekarza. Przed przystąpieniem do zabiegu leczniczego  masażysta przeprowadza wywiad dotyczący stanu zdrowia i ewentualnych schorzeń. Dobiera odpowiedni dla każdego pacjenta rodzaj i techniki masażu.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu są:

  • choroby skóry,-  wysypka, rany, owrzodzenia itp.
  • choroby układu krążenia – żylaki, skłonność  do  zakrzepów i zatorów, miażdżyca, obniżona znacznie krzepliwość krwi,
  • ostre stany zapalne w obszarze ciała objętym masażem
  • choroba nowotworowa ( z wyjątkiem kobiet po mastektomii, u których wykonuje się intensywny rodzaj masażu zwany drenażem limfatycznym, którego celem jest poprawa odpływu limfy z kończyny po usunięciu pachowych węzłów chłonnych ),
  • gorączka,
  • łamliwość kości,
  • niewyrównane wady serca.

Jednakże jeśli cierpimy na dolegliwości bólowe kręgosłupa najistotniejszym punktem terapii jest analiza z czego ten ból wynika, jakie są jego przyczyny. Musimy wiedzieć czy jest to ból przeciążeniowy, czy też spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów kręgosłupa, dyskopatią, niestabilnością więzadłową czy tez innymi schorzeniami. W zależności od przyczyny ból może być   generowany ze stawów, mięśni, więzadeł, powięzi oraz z dysków i uciśniętych nerwów. Wiedza i doświadczenie terapeuty wpływa na powodzenie terapii. Sam masaż często nie wystarcza. By skutecznie walczyć z bólem proponujemy zabiegi terapii manualnej, które łączą w sobie elementy masażu, mobilizacji tkanek miękkich, ćwiczeń rozciągających, mobilizacji stawów międzykręgowych, odbarczenia ucisku na korzenie nerwowe. Wszystkie te działania powinny być indywidualnie dobrane i uzupełnione odpowiednią formę gimnastyki leczniczej.

Tylko dobra diagnoza i analiza potrzeb zdrowotnych pacjenta oraz dobór odpowiednich technik terapii gwarantuje szybki powrót do zdrowia.

Beata Pecarz – fizjoterapeuta
FIMEDICA Warszawa