data opublikowania: 16.12.2016

Pan Jan, lat 54

Pan Jan był naszym pacjentem przez kilka lat. Prowadził własną działalność gospodarczą i był bardzo zajętym i pracowitym człowiekiem. Okresowo kręgosłup dawał mu się ostro we znaki. Zgłaszał się wówczas na terapię, odbywał serię zabiegów i wracał do codziennych obowiązków.  Mimo tego, że był poinstruowany jak powinien samodzielnie dbać o swój kręgosłup, nauczony odpowiedniej formy ćwiczeń , pan Jan nie robił w domu nic . Wielokrotnie upominałam i ostrzegałam ,, Panie Janku,  pan to się kiedyś doigra”. No i stało się – po 7 latach współpracy z nami, pan Jan przyszedł po raz kolejny po pomoc ale tym razem z bardzo nasilonym bólem w nodze. Ból był efektem ucisku na korzeń nerwowy nie rokującym na powodzenie leczenia zachowawczego. Zmuszony był poddać się operacji. Powiedziałam wówczas ,, a nie mówiłam, nie ostrzegałam” na co pan Jan odpowiedział ,, ja nie sądziłem, że może być gorzej niż było” . Operacji dokonał, współpracujący z nami od wielu lat dr Leszek Delimat.Po zabiegu pacjent  zgłosił się ponownie by odbyć rehabilitację pooperacyjną. Po wcześniejszym bólu został do rozpracowania duży przykurcz mięśni po tylnej stronie nogi. Rehabilitacja przebiegała prawidłowo i po kilku tygodniach zakończyliśmy terapię.

jan

W badaniu MRI dyskopatia przepuklinowa L5-S1 z uciskiem na korzeń nerwowy.

Taką postawę prezentuje wielu pacjentów. Zazwyczaj liczy się stan zdrowia na ,, tu i teraz”. Mało kto zastanawia się nad tym, że może być jeszcze gorzej. Mało kto jest na tyle świadomym pacjentem, by samodzielnie lub z naszą pomocą zadbać o to by utrzymać swój stan zdrowia na odpowiednim poziomie. Zwykle jest tak, że kiedy ból ustąpi zapomina się o ćwiczeniach, o trzymaniu prawidłowej postawy ciała, wraca się do starych , niezdrowych nawyków i przeciąża się kręgosłup stwarzając doskonałe warunki do rozwoju i pogłębiania dyskopatii.

Niestety prawda jest tylko jedna : jeżeli stwierdzono u Ciebie dyskopatię, to mimo braku bólu i innych dolegliwości , jednego możesz być pewien : Zdrowy kręgosłup już miałeś. Więc dbaj o niego jak nigdy dotąd by cieszyć się dobrym samopoczuciem jak najdłużej.